boon
04 خرداد 1402 - 16:37

دیدار وزرای خارجه ازبکستان و روسیه؛ توسعه روابط محور گفت‌وگو

وزرای امور خارجه ازبکستان و روسیه در دیداری در شهر «مسکو» بر توسعه روابط دو جانبه تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «بختیار سعیداف» وزیر امور خارجه ازبکستان و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در دیداری در شهر «مسکو» بر توسعه روابط تأکید کردند.

سعیداف در کانال تلگرام خود نوشت: در شهر «مسکو» با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دیدار گرم و پرباری داشتیم. در این دیدار بر سیر همکاری‌ها تأکید و همچنین زمینه‌ها و ابعاد امیدوارکننده برای توسعه بیش از پیش روابط بین دو کشور را تعیین کردیم.

وزرای امور خارجه ازبکستان و روسیه در این دیدار برای تحکیم روابط اقتصادی و بازرگانی و افزایش حجم مبادلات بازرگانی توجه داشتند.

روسیه یکی از بزرگ‌ترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان است. مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2022 میلادی در سطح 8 میلیارد و 500 میلیون دلار قرار گرفته است.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از 961 واحد شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری روسیه فعالیت می‌کنند. در ازبکستان نمایندگی 64 شرکت روسیه به ثبت رسیده است. در روسیه نیز بیش از 560 شرکت شراکت سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

روسیه استقلال این کشور را در تاریخ 20 مارس سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این  دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238113